księgarnia informatyczna

Książka informatyczna wydawnictw: BTC Edition Exit Helion Help Microsoft Press Mikom Nakom PJWSTK Read Me Robomatic Skalmierski Tortech Translator WKŁ WNT WSISIZCzas odrodzony. Od kryzysu w fizyce do przyszłości Wszechświata         Prószyński          42.90zł   34.32zł Księgarnia informatyczna komputeks.pl

Rzeczywistość czasu może mieć zasadnicze znaczenie dla następnego wielkiego przełomu w fizyce teoretycznej.

Czym jest czas?
To pozornie proste pytanie jest najważniejszym problemem, z którym styka się nauka, gdy coraz głębiej badamy podstawy rzeczywistości. Wszystkie tajemnice, przed jakimi stają fizyka i kosmologia – od Wielkiego Wybuchu do przyszłości Wszechświata, od zagadek mechaniki kwantowej do unifikacji oddziaływań i cząstek – sprowadzają się do natury czasu.

To, że czas jest realny, może wydawać się oczywistym faktem. Odczuwamy jego upływ każdego dnia, gdy obserwujemy tykanie zegarka. Ale większość fizyków – od Newtona i Einsteina aż do współczesnych teoretyków fizyki kwantowej widziało ten problem inaczej. Największe wrażenie robi naukowa hipoteza, mówiąca, że czas jest iluzją. Konsekwencje przyjęcia poglądu, że czas jest realny, są rewolucyjne.

Lee Smolin, autor kontrowersyjnego bestsellera „Kłopoty z fizyką”, twierdzi, że ograniczanie pojęcia czasu hamuje rozwój fizyki. Nadszedł czas na wielką rewolucję myśli naukowej. Rzeczywistość czasu może mieć zasadnicze znaczenie dla następnego wielkiego przełomu w fizyce teoretycznej.

A co by było gdyby same prawa fizyki nie były bezczasowe? A gdyby podlegały ewolucji? „Czas odrodzony” proponuje nowe radykalne podejście do kosmologii, obejmujące realność czasu i otwierające cały nowy wszechświat możliwości. Smolin wyjaśnia żywym i przejrzystym językiem, jak prawdziwa natura czasu wpływa na naszą rzeczywistość.

Zmieniłem front z powodów naukowych, a w szczególności ze względu na współczesne osiągnięcia fizyki i kosmologii. Uwierzyłem, że czas jest kluczowy w zrozumieniu istoty teorii kwantów i jej ewentualnej unifikacji z przestrzenią, czasem, grawitacją i kosmologią. A co najważniejsze, trzeba w nowy sposób potraktować realność czasu, aby nabrał sensu obraz Wszechświata ukazywany przez obserwacje kosmologiczne. To właśnie mam na myśli, pisząc o odrodzeniu czasu.
Fragment książki

Lee Smolin jest wybitnym fizykiem teoretykiem. Jego prace wniosły istotny wkład do poszukiwań wielkiej unifikacji. Jest członkiem założycielem Perimeter Institute for Theoretical Physics i członkiem Wydziału Filozofii na Uniwersytecie w Toronto. Autor książki „Kłopoty z fizyką” (Prószyński Media 2008).

Spis treści:

Część I. Ciężar: usunięcie czasu
1. Spadanie
2. Zniknięcie czasu
3. Gra w łapanie piłki
4. Fizyka zjawisk w pudełku
5. Wykluczenie oryginalności i niespodzianek
6. Względność i bezczasowość
7. Kosmologia kwantowa i koniec czasu

Część II. Światło: Czas odrodzony
Interludium: Niezadowolenie Einsteina
8. Kosmlogiczny błąd rozumowania
9. Kosmologiczne wyzwanie
10. Zasady nowej kosmologii
11. Ewolucja praw fizyki
12. Mechanika kwantowa i wyzwolenie atomu
13. Konflikt kwantowania z teorią względności
14. Czas odradza się z teorii względności
15. Wyłanianie się przestrzeni
16. Życie i smierć Wszechświata
17. czas odrodził się z ciepła i światła
18. Nieskończona przestrzeń czy nieskończony czas?
19. Przyszłość czasu
Epilog. Myślenie w czasi


Czas odrodzony. Od kryzysu w fizyce do przyszłości Wszechświata

adobe algorytmy apache asp autocad asembler bsd c++ c# delphi dtp excel flash html java javascript linux matlab mysql office php samba voip uml unix visual studio windows word

Księgarnia Informatyczna  zaprasza.